Letno srečanje kategoriziranih alpinistov v Ospu (foto Nejc Pozvek)

petek, 13. december 2024

Letno srečanje kategoriziranih alpinistov v Ospu

Letna srečanja kategoriziranih alpinistov, z namenom izmenjati mnenja in stališča o aktualnih zadevah med seboj in s predstavniki IO KA ter PZS, počasi dobivajo brado. Letošnje je bilo 30. novembra (in 1. decembra) 2024 v Ospu, osrednja tema pa alpinizem in mediji.

Letošnje srečanje kategoriziranih alpinistov je bilo že šesto zaporedno, tokrat izpeljano v Ospu, v osrčju toplega doma gostoljubnega in prekaljenega alpinističnega mojstra Silva Kara. Čeravno sta se predhodni srečanji, ki sta bili prav tako izvedeni na terenu - leta 2022 v Logarski dolini in leto kasneje v Koči na Gozdu pod Vršičem - izkazali za izjemno dobrodošli in uspešni, se vsako leto trudimo vsaj malce dodelati koncept, in tako smo letos za osrednji večer srečanja rezervirali tematiko medijev in alpinizma. Slednja se ob vse večji medijski izpostavljenosti športov pod okriljem Planinske zveze Slovenije in hkratnimi novodobnimi pristopi ključnih akterjev na tem področju, sponzorji in družbenimi omrežji, kaže kot izjemno kompleksna mešanica, od katere je odvisno poleg prepoznavnosti panoge in njenega financiranja še marsikaj; nenazadnje tudi odnosi v alpinistični skupnosti.

Z namenom kar najbolje osvetliti tematiko tudi s pogledom nacionalne panožne zveze, ki je ključni komunikator in tudi posrednik pri financiranju slovenskega alpinizma, smo v goste povabili Manco Ogrin. Predstavnica za stike z javnostjo PZS je izjemno doprinesla k uvidu izzivov in večplastnosti problematike medijskega poročanja o alpinističnih vzponih in odpravah. Predstavila je klasičen potek medijskega poročanja v zgodbi posameznega vzpona ali odprave - od sporočil, ki so posredovana že v času trajanja vzpona/odprave, pa vse do vrnitve v dolino/domovino in obveznosti, ki - skladno s pogodbo, ki jo podpišejo udeleženci odprave - sledijo uspešnim alpinističnim zgodbam. Pri tem je izpostavila tudi vse posebne vidike in objektivne omejitve pri medijski izpostavljenosti posameznikov/-ic, prav tako medijske pritiske, zahtevno posredovanje med mediji in akterji vzponov itn. Iz razprave in prejetih mnenj alpinistov/-k pred srečanjem smo zaključili, da bi bilo dobrodošlo poskrbeti za nekoliko boljšo informiranost odpravarjev v smeri, kaj pričakovati po vrnitvi v dolino/domovino po uspešnem vzponu in prav tako, kako komunicirati med odpravo in po njej. Dopolnjene informacije bodo še v letošnjem letu pristavljene aktualnemu razpisu za akcije v 2025.

srecanje_kategoriziranih_alpinistov_foto_nejc_pozvek__2_
Letno srečanje kategoriziranih alpinistov v Ospu, na katerem je bila osrednja tematika alpinizem in mediji. (foto Nejc Pozvek)

V razpravi je bilo sicer zaznati precej veliko mero strinjanja in 'sprijaznjenosti' z aktualno situacijo in pomembnostjo medijev v življenju vrhunskih alpinistov, česar se - brez dvoma - glavni akterji na sceni zelo dobro zavedajo. K utrditvi mnenja je pripomogla tudi teža argumentov naših nestorjev in uveljavljenih alpinistov srednje generacije. Bila pa je jasno izpostavljena tudi potreba po skrbi za čim bolj objektivno poročanje (jasni kriteriji KA), usmerjanje medijev preko ustreznih sporočil za javnost, saj različne predstave nestrokovne javnosti hitro zameglijo dejstva in izpostavijo poudarke, ki dolgoročno alpinizmu v medijskem prostoru in nasploh ne bodo v korist. Hkrati pa v zvezi z zagatami, ki nastajajo pri komuniciranju z zunanjo javnostjo, ne gre zanemariti velike potrebe po ustrezni komunikaciji znotraj skupnosti, pri kateri imajo - ugotavljamo - nenadomestljivo vlogo kakovostno pripravljene alpinistične novice, ki smo jih obudili pred skoraj natanko letom dni. Te so izjemnega pomena za gradnjo trdnih temeljev, ki nudijo oporo v razvoju novih alpinističnih generacij, zato bi se vsi skupaj morali (še dosti bolj) zavzeti za nadaljnji obstoj teh nepogrešljivih vsebin.

Približno polovica udeležencev razprave je po neformalnem večernem delu, kjer ne gre brez omembe odlične večerje in obdarovanja prisotnih s strani PZS, odšla novim izzivom naproti, preostali pa smo drugo jutro nadaljevali razpravo na temo mladinske selekcije in z njo povezanih izzivov ter taborov. Precejšnje število slednjih v zadnjem času je bila logična posledica (po)koronskega časa, ko je na pot odšlo bistveno manj odprav in so tabori ostali edina možna rešitev za dobro plezanje in srečevanje akterjev na sceni. Je pa inflacija tovrstnih akcij ob njihovi ne dokončno izvršeni strukturi (ni skrivnost, da si želimo tabore na več ravneh, ki bi spodbudili mlade k napredku in pomenili neko selekcijo) pripeljala do nekaterih neprijetnih odpovedi, ki so bile posledica pomanjkanja interesa za udeležbo visoko motiviranim vodjem navkljub. Že nekaj let se nadaljuje tudi iskanje pravih prijemov za angažiranje in organiziranje ekipe perspektivnih, kjer je na koncu prevladalo mnenje, da bi bilo delo smiselno zastaviti na podoben način kot za predlansko odpravo pod pokroviteljstvom KA v Patagonijo - skozi izborne tabore, na katerih bi se oblikovala ekipa, ki bi skozi leta lahko postopoma dvigovala svoje zmožnosti in cilje, pri čemer pa je bistvena težnja k (okvirno) enoletnemu načrtovanju aktivnosti.

Tako smo v dopoldnevu prve adventne nedelje, ko je burja končno odpihnila oblake in ustvarila odlične pogoje za uživaško plezanje v stenah Kraškega roba, sklenili druženje v dobrem vzdušju in s še nekaj dodatnega zagona za prihodnje delo.

Nejc Pozvek

Fotogalerija

Avtor: Nejc Pozvek