Odprtje slovenske razstave v Nepalu ob 50-letnici vzpona na Makalu in 30-letnici vzpona na Anapurno (foto Miro Eržen)

ponedeljek, 19. maj 2025

Odprtje slovenske razstave v Nepalu ob 50-letnici vzpona na Makalu in 30-letnici vzpona na Anapurno

Letos mineva 50 let od prvenstvenega vzpona slovenskih alpinistov po južni steni Makaluja, kar je bil tudi prvi osvojeni slovenski osemtisočak. V počastitev tega jubileja je Viki Grošelj organiziral spominski treking pod vznožje Makaluja. 10. maja 2025 pa je Planinska zveza Slovenije v Mednarodnem gorskem muzeju v Pokhari v sodelovanju s Planinsko zvezo Nepala in muzejem pripravila priložnostno razstavo v počastitev slovenskih dosežkov v Himalaji: 50. obletnice vzpona na Makalu kot prvega in 30. obletnice vzpona na Anapurno kot zadnjega slovenskega osemtisočaka.

Letos mineva 50 let od vrhunskega alpinističnega dosežka VI. Jugoslovanske alpinistične odprave v Himalajo. Cilj odprave je bil prvenstveni vzpon po južni steni Makaluja in v obdobju od 6. do 11. oktobra 1975 se je po prvenstveni jugoslovanski smeri poleg prve naveze (Marjan Manfreda in Stane Belak - Šrauf) na vrh povzpelo še pet članov odprave (Nejc Zaplotnik, Janko Ažman, Viki Grošelj, Ivč Kotnik in Janez Dovžan). To je bil tudi prvi osvojeni slovenski osemtisočak. S tem dosežkom so se slovenski alpinisti uvrstili med najboljše alpiniste v svetovnem merilu.

V počastitev tega jubileja je Viki Grošelj organiziral spominski treking do nekdanja baze zgoraj navedene odprave pod vznožjem Makaluja, ki se ga je udeležilo 16 udeležencev, med njimi štirje člani odprave iz leta 1975 (Bojan Pollak, Stane Klemenc, Ivč Kotnik in Viki Grošelj). Vsi smo bili impresionirani nad mogočnostjo južne stene Makaluja in seveda smo občutili še večje spoštovanje do vrhunskega dosežka slovenskih alpinistov pred pol stoletja.

pokhara_razstava_2025_makalu_anapurna_foto_miro_erzen__4_
Odprtje slovenske razstave v Mednarodnem gorskem muzeju v Pokhari ob 50-letnici vzpona na Makalu in 30-letnici vzpona na Anapurno. (foto arhiv Mira Eržena)

Ob vrnitvi smo se 10. maja 2025 ustavili v Mednarodnem gorskem muzeju v Pokhari, kjer smo v sodelovanju z vodstvom Planinske zveze Nepala in omenjenega muzeja pripravili priložnostno razstavo v počastitev zgoraj navedenega jubileja ter istočasno tudi 30. obletnice vzpona na Anapurno kot zadnjega slovenskega osemtisočaka, z vrha katerega sta Davo in Drejc Karničar tudi izvedla smučarski spust. Avtor spremnega besedila in fotografij na razstavi je Viki Grošelj, sam sem sodeloval pri oblikovanju in organizaciji postavitve, sicer pa je razstavo financirala Planinska zveza Slovenije.

Razstavo so slavnostno odprli nepalski minister za okolje Bhesh Bahadur Poudel, veleposlanica RS iz New Delhija Mateja Vodeb Gosh in Viki Grošelj. Med gosti z nepalske strani so bili tudi župan mesta Pokhara Dhan Raj Acharya in predsednik Planinske zveze Nepala (NMA) Nima Nuru Sherpa, ki so še posebej izkazali pozornost navzočim članom odprave iz leta 1975.

Odprtje razstave je še enkrat potrdilo usmeritev o stalni aktivnosti PZS pri sodelovanju s tem muzejem, če želimo v njem na daljši rok ohraniti dostojen prikaz slovenskih dosežkov v Himalaji.

Odprtje razstave v Pokhari je bil prvi v nizu dogodkov, ki se bodo v počastitev tega velikega alpinističnega dogodka izpred 50 let odvili v tem letu po Sloveniji, med drugim tudi s predstavitvijo knjige, ki jo pripravlja Viki Grošelj, in izidom priložnostne znamke, ki bo septembra izšla v okviru Pošte Slovenije na predlog Ustanove Avgusta Delavca.

Miro Eržen

Fotogalerija

Avtor: arhiv Mira Eržena