torek, 8. april 2025

Led je lep | navdušujoči vtisi z mednarodnega lednoplezalnega tabora za mlade

UIAA tabor v francoskem Guillestru je bil kljub suboptimalnim lednim razmeram zelo uporabna in bogata izkušnja. Pridobili oz. nadgradili smo ledno plezalske sposobnosti in prepoznali nekaj pomanjkljivosti.


  • Akcija: UIAA mednarodni plezalni tabor za mlade
  • Trajanje: 23. februar-1. marec 2025
  • Udeleženci: Gregor Šegel (vodja), Matevž Vaupotič, Mojca Čerpnjak, Urban Bečan

ka_pzs_tabor_lednoplezalni_tabor_uiaa_2025_arhiv_ka_pzs

Konec februarja smo se štirje Slovenci, skupaj s tremi hrvaškimi kolegi, podali na pot proti francoskemu Guillestru, kjer je potekal UIAA mednarodni plezalni tabor za mlade. Tabor je v prvi vrsti namenjen mladim lednim plezalcem, ki želijo izboljšati svoje znanje ter pridobiti izkušnje v lednem in kombiniranem plezanju, učenju tehnik plezanja v tovrstnem terenu ter druženju plezalcev iz različnih koncev sveta.

Organizatorja tabora je Mednarodno združenje planinskih organizacij (UIAA) in Francoska zveza alpskih in gorskih klubov (FFCAM). Vseh udeležencev tabora, skupaj z inštruktorji, je bilo skoraj 80 - od tega 18 tujcev iz Slovenije, Hrvaške, Združenega Kraljestva, Litve, Ukrajine, Češke in Kitajske. Preostali so bili Francozi iz različnih koncev države, največ iz Toulousa, saj je bil njihov klub eden od organizatorjev tabora.

Organizacija tako velikega tabora z mednarodno udeležbo je velik logistični zalogaj, vendar je zaradi požrtvovalne ekipe prostovoljcev vse potekalo gladko in prijetno. Vsak dan smo bili razdeljeni v skupine, ki so se bile smiselno porazdeljene po plezalnih lokacijah v regiji, glede na vremenske in ledne razmere ter predznanje udeležencev. Tako je bil vsak večer na sestanku zabavna logistična nočna mora, saj so organizatorji usklajevali različne skupine po lokacijah, dodeljevali inštruktorje, gorske vodnike, vrvi, plezalno opremo ter razporejali ljudi po avtomobilih ali kombijih. Opazovanje tega procesa je bilo kar zanimivo. Sploh, ko ekipa 20 inštruktorjev v francoščini išče možne rešitve za vse mogoče logistične zagate, ostali pa 2 uri poslušamo in opazujemo ter ne vemo kaj točno se dogaja. Velikokrat se je plan spremenil tudi zjutraj pred samim odhodom, ampak sčasoma smo se na to navadili. Na koncu smo vseeno vedno našli rešitev, tako da smo predvidene aktivnosti vedno realizirali.

Organizatorji in gostitelji so bili prijazni in zabavni, prav taka je bila tudi celotna izkušnja. Zabavno je bilo tudi to, da so bili kdaj z nami tudi angleško negovoreči francoski inštruktorji. V takih primerih smo se sporazumevali z Google prevajalnikom ali kar z rokami, kar je sredi plezalne stene svojevrsten izziv. Smo se pa na ta način naučili tudi nekaj ključnih francoskih plezalskih in splošnih izrazov. Navdušeni smo bili tudi nad raznovrstno hrano, ki je je bilo res veliko.

Kljub pomanjkanju dobrih lednih razmer smo se veliko naučili in razširili svoj krog poznanstev, kar je odlična popotnica za naprej.

Zelo smo hvaležni za to izkušnjo, saj nas je obogatila z veliko znanja, prakse in novimi prijatelji, potencialnimi plezalnimi kolegi, s katerimi verjamemo, da v prihodnosti opravimo še kak vzpon. Še posebej bi se radi zahvalili Planinski zvezi Slovenije, ki nam je udeležbo na takem taboru omogočila in nas pri tem tudi lepo finančno podprla!

Kronološki potek tabora:
  • 23. februar: Vožnja v Guillestre. Predstavitev tabora in udeležencev, razpored v plezalne skupine.
  • 24. februar: Mojca je plezala v Tour de Glace (stolp z umetnim ledom), Matevž in Urban pa v Cervieres. Obe lokaciji sta imeli led dolg en raztežaj, ter napeljanih več smeri. Po plezanju večerja, analiza dneva in sestanek za določitev novih lokacij.
  • 25. februar: Matevž in Urban sta plezala v plezališču Crevoux, z veliko lednimi smermi dolžine enega raztežaja. Mojca je plezala enoraztežajne smeri v Aiguilles, v naravni steni z umetno narejenim ledom. Po plezanju večerja in sestanek.
  • 26. februar: Mojca je odšla v Crevoux, Matevž in Urban pa v Aiguilles. V Aiguillesu poleg lednega plezanja tudi orodjarjenje, učenje plezanja večraztežajnih slapov, izdelava abalakova za spust in spust s ponesrečencem. Zvečer sestanek.
  • 27. februar: Vsi plezali večraztežajne slapove. Mojca na lokaciji v Ceillac, Matevž in Urban pa na Les Filles da la Monta. Neuspeli poskus skupine Matevža in Urbana zaradi gneče v slapu. Zvečer pa poleg sestanka predstavitev delovanja UIAA.
  • 28. februar: Matevž in Urban sta se odpravila v Pelouses, Mojca pa v Les Filles da la Monta. Zvečer zaključek tabora s poslovilno zabavo.
  • 1. marec: zaključek in vožnja domov.

ka_pzs_tabor_lednoplezalni_tabor_uiaa_2025_arhiv_ka_pzs__9_

Opravljeni vzponi:
  • Matevž in Urban:
    • Cervieres: Tomber mais pas jouer (10 m, ll/4), Plus t'es rigide (20 m, ll/M5, Urban), Cascade du Bourget (30 m, ll/4),
    • Crevoux: več smeri do dolžine 25 m, ter težavnosti od ll/3 do ll/6,
    • Aiguilles: umetno narejen led, z možnostjo drytoolinga dolžine do 15 m ter težavnosti ll/4 in M6,
    • obračanje zaradi gneče v Sont les Filles da la Monta (300 m, Wl4+),
    • Pelouses: več smeri dolžine 30 m in do težavnosti WI6.
  • Mojca:
    • Tour de Glace: umeten stolp višine 10 m in težavnostmi do WI3+/4,
    • Aiguilles: umetno narejen led, z možnostjo drytoolinga dolžine do 15 m ter težavnosti ll/4 in M6,
    • Crevoux: več smeri do dolžine 25m, ter težavnosti od ll/3 do ll/5,
    • Ceillac: Easy rider (70 m, ll/3)
    • Sont les Filles da la Monta (300 m, Wl4+).

ka_pzs_tabor_lednoplezalni_tabor_uiaa_2025_arhiv_ka_pzs__6_

Vtisi udeležencev:
  • Urban Bečan: Na taboru smo pridobili oziroma nadgradili predvsem naše ledno plezalske sposobnosti in prepoznali nekaj naših pomanjkljivosti, ki bodo potrebovale še nekaj kilometrine. Izvedeni tabor je bil precej zanimiva ter zabavna izkušnja, ki bi jo z veseljem ponovil in priporočil ostalim mladim plezalcem željnim nadgradnji svojih sposobnosti. Tabor je bil prav tako zanimiv z vidika druženja, spoznavanja novih ljudi, kulture in prenašanja znanj.

  • Mojca Čerpnjak: Vsaka priložnost za pridobitev novega znanja in izkušenj v praksi z izkušenimi inštruktorji je svojevrstna priložnost, ki jo je treba izkoristiti. Če je pridobivanje znanja pogojeno še z odlično družbo in dobro hrano, toliko boljše. Hvaležna sem za to izkušnjo, ki mi je dala veliko novega znanja in izkušenj, ki jih bom pridoma izkoristila v prihodnje.

  • Matevž Vaupotič: UIAA Tabor v francoskem Guillestru je bil kljub suboptimalnim lednim razmeram zelo uporabna in bogata izkušnja. Osebno sem odnesel ogromno novega znanja; predvsem iz športnega vidika lednega plezanja, torej kako plezati učinkovito, hitro in ekonomično in kako efektivno zavijati ledne vijake tudi v najstrmejših odsekih. Udeleženci smo se dobro plezalsko seznanili tudi s kombiniranim plezanjem in zahtevnejšimi lednimi tvorbami, kot so ledne gobe in viseče sveče ter pridobili znanje, kako se ustrezno lotiti takih izzivov. Mislim, da mi bo pridobljeno znanje pripomoglo k varnejšemu in spretnejšemu plezanju doma. Zahvaljujem se PZS za to priložnost in vso podporo!

Poročilo pripravil Gregor Šegel

Fotogalerija

Avtor: Arhiv KA PZS