Tabor, ki postreže s pedagoškim pristopom | Začetni alpinistični tabor na Kamniškem sedlu

Slovenija
Trajanje: 21.06.2024 - 25.06.2024
»Tabor, ki postreže s pedagoškim pristopom, ki ga na alpinističnih odsekih zaradi pomanjkanja časa navadno ne izvajamo«. To so vtisi udeležencev in inštruktorjev, ki se ponavljajo vsa leta.
Poročilo:
  • Akcija: Začetni alpinistični tabor
  • Kraj in trajanje: Kamniško sedlo, 21.-25. junij 2024
  • Vodstvo: Janez Toni (vodja), Boris Sedej, David Pavlovič, Andrej Jež, Matej Balažic.
  • Udeleženci: Urška Krnjič, Jan Celestina, Sašo Markovič, Ajda Kožar, Urh Šuštar, Anja Pergar, Patricija Šantej, Teja Koren, Rok Janežič.
ka_pzs_tabori_zacetni_alpinisticni_tabor_v_kopni_skali_2024_foto_arhiv_ka_pzs__1_

Nameščanja varoval v slovenskem apnencu je vse prej kot enostavna naloga. Od izvedbe te naloge zavisi tudi življenje naveze. Prav na tem taboru je bil glavni namen udeležence čim bolj usposobiti za dobro nameščanje varoval, s poudarki na klinih. V praksi to pomeni, da posamezna naveza v 160m dolgi smeri nizke težavnosti preživi cel dan. Predstavljajte si, da plezaš v vodstvu, hkrati si za vsak slučaj varovan od zgoraj, zraven tebe pa je inštruktor, s katerim predebatiraš vsak klin, kakšen je zvok votle skale, zakaj klina ne zabiti v špranjo, ki se nadaljuje v majhno lusko... Za nekoga, ki je v življenju zabil klin ali morda 2 in nikoli plezal v vodstvu in iskal poteka smeri so to izkušnje, ki mu odprejo bolj varno alpinistično pot. To sta mi pred taborom potrdili tudi 2 alpinistki, ki sta se na svoji poti udeležili tega tabora.

Ponovno smo bili nastanjeni v Kamniški koči, kjer je osebje z oskrbnikom Iztokom na čelu poskrbelo za vse naše muhe. Vreme je predstavljalo svojevrsten izziv, saj smo iz vročinskega vala prišli v oblačno, vetrovno, mokro in tudi deževno vreme. Ne glede na to, smo plezali skoraj vse dni, cilje in aktivnosti prilagajali vremenu iz dneva v dan in izkoristili vsako vremensko luknjo.

Poleg plezanja je bilo veliko časa tudi za izmenjavo izkušenj v pogovorih in zanimiva predavanja. Matic Grojzdek nam je predstavil zanimivo predavanje o metuljih in pravilni uporabi, Matej Balažic predavanje o etiki in prvenstvenih smereh, za konec pa so zahvaljujoč deževnemu vremenu udeleženci poslušali tudi predstavitev lanskoletne odprave v Kirgizijo, kjer smo se dotaknili predvsem neplezalnih tematik odprave. Poleg predavanj apa smo imeli tudi pogovor o uporabi mobilnih telefonov za potrebe navigacije v gorah, ki ga je vodil David Pavlovič.

ka_pzs_tabori_zacetni_alpinisticni_tabor_v_kopni_skali_2024_foto_arhiv_ka_pzs__4_

Vsi udeleženci so napredovali v svoji samozavesti in znanju. Marsikdo je na taboru naredil svoje prvo sidrišče v katerega se je obesil brez strahu, posamezniki so splezali tudi prvi raztežaj v vodstvu.

Verjetno nepopolni seznam preplezanih smeri (različne naveze v različnih dneh in kombinacijah):
  • Planjava:
    • Poševna zajeda
    • Smer Y
    • Steber X
  • Brana:
    • Zgornji steber
    • Šija
    • Skrito veselje
    • Zajeda
    • Škrajeva varianta zgornjega stebra
  • Štajerska Rinka:
    • Steber
ka_pzs_tabori_zacetni_alpinisticni_tabor_v_kopni_skali_2024_foto_arhiv_ka_pzs__6_

Vtisi udeležencev:
  • Anja Pergar: Z željo po več znanja in samozavesti pri plezanju v vodstvu sem se udeležila tabora na Kamniškem sedlu od katerega nisem vedela kaj točno sprva pričakovati. Nekaj informacij sem prej dobila od inštruktorja Janeza in pričakovanja so bila kar velika. Če pred tem nisem zabila skoraj nobenega klina, sem tukaj definitivno nadoknadila vse za nazaj. Vsak dan sem srkala znanje in nasvete, ki so mi jih predajali posamezni inštruktorji. Vsi so se pri tem zelo izkazali. Lahko rečem, da sem dobila to po kar sem prišla na ta tabor. Tudi samo vzdušje je bilo super. Z veseljem se bom udeležila še kakšnega tabora in bi to priporočila tudi drugim. Hvala!

  • Patricija Šantej: Od tabora v kopni skali sem že pred odhodom imela kar velika pričakovanja, ki pa so se brez dvoma izpolnila že po prvem plezalnem dnevu. Iz radovednosti, sem že nekaj tednov pred predvidenim datumom tabora, poklicala inštruktorja Janeza, ki je bil organizator in se malce negotova iz prve roke pozanimala kako vse skupaj poteka. Po pogovoru so pričakovanja samo še narasla. Po prvih nekaj metrih plezanja in spoznavanja z inštruktorji ter skalo, so klini začeli lepo peti in niso prenehali še naslednje 3 dni. Tabor bi priporočila vsem, ki si želijo pridobiti več samozavesti pri plezanju v vodstvu in pri nameščanju varoval. Inštruktorji so se maksimalno posvetili vsem našim željam in ciljem in jih poskusili, v največji meri uresničiti. Zase lahko rečem, da se bom v prihodnosti brez dvoma udeležila še kakšnega tabora, ker malenkosti, ki ti jih srčno in z veseljem predajo, če le imaš željo po učenju, res štejejo.

  • Sašo Marković:
Skrito veselje

Prvi raztežaj odkrušeno kamenje,
drugi raztežaj šodrati dež,
tretji raztežaj skrito veselje,
četrti raztežaj nalomlen krš.

Peti raztežaj votlo bobnenje,
šesti raztežaj na pol podrt,
izstop pod nogami šumenje,
sestop ruševja škrt.

ka_pzs_tabori_zacetni_alpinisticni_tabor_v_kopni_skali_2024_foto_arhiv_ka_pzs__3_

2024_02_02_18_20_30