Zmagovalec 19. Festivala gorniškega filma je francoski film Guignarda Yohana Divji dnevi, odličen primerek pustolovskega filma, ki v današnjih časih žal postaja prava redkost. Poleg glavne nagrade mesta Domžale je festivalska žirija med 32 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah: najboljši alpinistični film je poljski Wanda Rutkiewicz: zadnja odprava, najboljši plezalni ameriški Slediti srcu, najboljši film o gorah, športu in avanturi francosko-argentinsko-čilenski Pachamama, najboljši film o gorski naravi in kulturi švedski Moja Švedska: divjina v primežu sprememb, najboljši kratki film pa slovenski film Trnki, role in resničnost na Soči Rožleta Bregarja in Roka Rozmana. Nagrajeni filmi bodo v petek, 21. februarja, na ogled v Radovljici in Ljubljani, kjer bodo svoje zgodbe delili še Marija in Andrej Štremfelj, članice himalajske odprave Lalung I Ana Baumgartner, Urša Kešar in Patricija Verdev ter Iztok Tomazin in Tomo Virk, v soboto, 22. februarja, pa še v Mestnem kinu Domžale.
Komisija za alpinizem poziva vse člane alpinističnih kolektivov Planinske zveze Slovenije, da najkasneje do vključno petka, 14. 03. 2025 na priloženem obrazcu sporočijo predlog za načelnika in člane o katerih se bo Zbor odločal.
KOMISIJA ZA ALPINIZEM SKLICUJE VOLILNI ZBOR NAČELNIKOV, ki bo v torek, 18. marca 2025, ob 17. uri na sedežu Planinske zveze Slovenije (Ob Železnici 30a, 1000 Ljubljana, sejna soba Triglav).
19. Festival gorniškega filma prinaša zgodbo o pogumu, skupinski moči in navdihujočem duhu ženskega alpinizma, zgodbo Ane Baumgartner, Urše Kešar, Anje Petek in Patricije Verdev, ki so jeseni v indijski Himalaji preplezale štiri prvenstvene smeri, naveza Petek-Verdev je opravila tudi prvi pristop na šesttisočak Lalung I. V petek, 21. februarja, ob 20. uri vabljeni v Linhartovo dvorano Cankarjevega doma v Ljubljani!
19. Festival gorniškega filma bo 17. februarja ob 20. uri v Cankarjevem domu v Ljubljani odprl filmski portret največje himalajske alpinistke vseh časov, Poljakinje Wande Rutkiewicz, prvi festivalski dogodek pa bo isti dan ob 16. uri predstavitev knjige Mojstranške veverice. Med 17. in 22. februarjem bo v Ljubljani, Domžalah in Radovljici na ogled 32 plezalnih, alpinističnih, avanturističnih in filmov o gorski naravi in kulturi, v spremljevalnem programu pa deset alpinističnih in potopisnih predavanj, predstavitev knjig in pogovorov.
Prekomerna individualna motorna prometna obremenitev ogroža občutljiv gorski svet, hkrati pa zmanjšuje doživljajsko izkušnjo obiskovalcev. Tudi v Sloveniji se je mogoče odpraviti v gore z javnim potniškim prometom (JPP). To ni vedno preprosto in obiskovalcem prijazno in bo morala država še marsikaj izboljšati, a ključnega pomena je sprememba naših navad.
Tabor se bo odvijal v Chamonixu v Franciji oz. se lahko lokacija glede na razmere tudi spremeni. Glavni namen tabora bo plezanje kompleksnih lednih/snežnih in kombiniranih smeri na omenjenem področju. Več informacij bodo udeleženci prejeli po izboru. Plezalni cilji se bodo na taboru izbirali glede na trenutne razmere. Od udeležencev se pričakuje, da so na taboru prisotni od začetka do konca tabora.
Komisija za alpinizem Planinske zveze Slovenije organizira ženski zimski alpinistični tabor, ki bo potekal od petka, 28. 2. 2025 do nedelje, 2. 3. 2025.
Iskri se beseda - tokrat v Mojstrani! Vabljeni na predstavitev izbranih del Toneta Škarje v Slovenski planinski muzej v petek, 14. februarja 2025, ob 18. uri. Knjigo Planinske založbe bo predstavil urednik in soavtor knjige Žarko Rovšček.
Mojstranške veverice nosi naslov nova knjiga Planinske založbe o plezalskih legendah šestdesetih in sedemdesetih iz Mojstrane. Predstavitev knjige bo ob odprtju 19. Festivala gorniškega filma v ponedeljek, 17. februarja, ob 16. uri v Cankarjevem domu v Ljubljani. Predavanju Klavdija Mlekuža bo sledil pogovor z njim, Jankom Ažmanom, Janezom Brojanom in Janezom Dovžanom ter urednikom knjige Vladimirjem Habjanom.