Novice
petek, 17. januar 2025
V šestdesetih letih prejšnjega stoletja so se mladci v Mojstrani in na Dovjem merili in ostrili svoj pogum s plezanjem v domačih stenah, s smučanjem ali skoki v bližnji Planici. Po prvi domači šoli so jih plezalska stremljenja vodila naprej v Durmitor, Dolomite in še dlje. Po zgledu znanih Cortinskih veveric so tudi sami začeli nositi rdeče puloverje z izvezenim znakom veveric in se poimenovali Mojstranške veverice. Tudi sami so postali uspešni alpinisti, smučarji, gorski reševalci in organizatorji športnih dogodkov, njihove legendarne zgodbe pa lahko beremo tudi v novi knjigi Planinske založbe, gradivo za katero je zbral in uredil Vladimir Habjan.
petek, 17. januar 2025
30. januarja 2025 bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani slovesna podelitev priznanj za vrhunske dosežke v alpinizmu. Letošnji prejemnik priznanja Planinske zveze Slovenije za življenjsko delo v alpinizmu je alpinist Lojze Golob, ki je bil ob 300 alpinističnih vzponih, med njimi osmimi prvenstvenimi in šestimi prvimi pristopi, tudi član jugoslovanskih alpinističnih odprav. Odprava v bolivijske Ande leta 1964 je bila pionirsko dejanje in tisti pravi alpinizem, ki pomeni tudi odkrivanje neznanega. S Tinetom Miheličem sta se kot šele tretja pristopnika povzpela na Illampu (6368 m), ki je dve desetletji ostal najvišja točka slovenskega andinizma. Še bolj epsko je bilo leta 1969, ko mu je kot članu tretje jugoslovanske odprave v Himalajo skupaj z Jožetom Andlovicem in Alešem Kunaverjem uspel tretji pristop na Anapurno IV (7540 m).
četrtek, 16. januar 2025
Predavatelja bosta Rok Zalokar in Peter Jeromel s temo Plazovna varnost. Točen urnik in časovnica bosta poslana vsem prijavljenim. Seminar je obvezen za vse, ki nimajo veljavne licence in si želijo pridobiti veljavnost za nadaljnja 4 leta (do 31. 12. 2029).
četrtek, 16. januar 2025
Toplo vabljeni na predavanje Marije in Andreja Štremflja, legend slovenskega alpinizma, prvega zakonskega para na Everestu in častnih članov Planinske zveze Slovenije, ki bosta predstavila svoje popotovanje po Veliki himalajski poti in novo knjigo Moč noči je v svetlobi zvezd. Predavanje bo v četrtek, 30. januarja, ob 17. uri na sejmu Alpe-Adria na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, kot uvod v alpinistično-plezalni večer.
četrtek, 16. januar 2025
Vabljeni na slovesno podelitev priznanj najuspešnejšim v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju v letu 2024, ki bo 30. januarja 2025 ob 18.00 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, na sejmu Alpe-Adria. Prireditev bo obogatena z alpinističnimi in plezalnimi kratkimi filmi, pred njo pa bo predavanje Marije in Andreja Štremflja.
torek, 14. januar 2025
Med 10. in 12. januarjem 2025 je v Cheongsongu v Južni Koreji potekala prva tekma letošnjega svetovnega pokala v tekmovalnem lednem plezanju. Tekme sta se udeležila Gregor Šegel (AO PD Ljubljana Matica) in Marko Guna (AO PD Rašica).
ponedeljek, 13. januar 2025
Na podlagi 60. člena Statuta PZS in Pravilnikom o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v strokovni službi Planinske zveze Slovenije razpisuje prosto delovno mesto samostojnega strokovnega sodelavca v učnem središču Planinske zveze Slovenije – področje vodništva in alpinizma (M/Ž).
petek, 10. januar 2025
Tabor se bo odvijal v okolici planine Zapotok oz se lahko lokacija glede na razmere tudi spremeni. Namen tabora bo plezanje zimskih smeri.
petek, 10. januar 2025
Nevarnost snežnih plazov je v Julijcih, Karavankah in Kamniško-Savinjskih Alpah nad nadmorsko višino okoli 1900 m ZNATNA, 3. stopnje, nižje pa do višine okoli 1600 m ZMERNA, 2. stopnje. V visokogorju se pojavljajo klože, največ napihanega snega je v bližini grebenov, v grapah, ob pregibih pobočja. Tam se lahko ob manjši obremenitvi sproži kložasti plaz, s strmih pobočij pa so v visokogorju možni tudi spontani plazovi suhega, nesprijetega snega.
četrtek, 9. januar 2025
Z nami v Steni tokrat predani gorski vodnik, velik ljubitelj narave in aktivnosti v naravi, eden najizkušnejših slovenskih smučarjev v gorah, strokovni Rok Zalokar.