torek, 27. avgust 2024

Alpinistične novice 27.08.2024

Tomaž Jakofčič

Pester kolaž novic. Nova smer na G3 odmeva v svetu.

Gašerbrum 3
Vzpon naveze Aleš Česen - Tom Livingston na Gašerbrum 3 (7952 m) močno odmeva po svetu. Omenil ga je že Gašper prejšnji teden a medtem je prišlo ven še veliko informacij o zahtevnem vzponu. Tole je bilo objavljeno na strani Komisije za alpinizem

Sam sem seveda čisto navdušen nad vzponom, ki se zdi kot, da je iz nekega drugega časa. Zelo, zelo malo alpinistov dandanes zbere toliko jajc ter celoten koktajl veščin in lastnosti, potrebnih za takšen vzpon, na tako visoko goro. Danes je potrebna hitra in bleščeča akcija, ki takoj skoči na zaslon malih naprav. To se običajno počne blizu zadnje koče, zadnje gondole in zadnjega svedrovca ali vsaj s šerpo in kanistrom kisika. Resne avanture imajo in so vedno imele zamik med dogodkom in poročilom. Predvsem, ker je med izvajanjem potrebna predanost in brezkompromisen fokus! Kar sta storila Tom in Aleš je ideal alpinizma. Naveza dveh v novi smeri, alpski slog, brez dodatnega kisika in pomoči nosačev, na visoko goro. (Znani prijatelj bi verjetno dodal še, da manjka »naga in bosa« a pustimo to...).
gaserbrum_III_vris_smeri_foto_AlesCesen

Za začetek plezanja novih smeri v alpskem slogu v stenah najvišjih himalajskih gora velja vzpon Messnerja in Habelerja leta 1975 na Hidden Peak (Gašrerbrum 1). Od takrat pa do vzpona Aleša in Toma, bi lahko našteli verjetno manj kot 20  takšnih (kar nekaj slovenskih), brezmadežnih vzponov, novih smeri v stenah gora v t.i. zoni smrti (7500 m+). Dandanes se veliko alpinistov v želji po čim težjih smereh in sigurnem uspehu, vrača nazaj k uporabi fiksnih vrvi in dolgotrajnem obleganju, tudi nižjih sten in gora, tako kot so to počeli v železni dobi alpinizma v 60 letih prejšnjega stoletja. Seveda je to povsem legitimna izbira, It's a free world, a alpinizem po svoji definiciji to seveda ni. Zato je tokratno, zelo redko sledenje filozofiji protagonistov alpskega sloga v Himalaji, ki ga lepo povzame izjava enega od njih, pokojnega angleškega alpinista Alexa McIntyre-ja: »The face was the ambition but the style became the obsession!«, tako zelo sijoče! Bravo!

Zanskar
Matic Jošt (AO Celje) in Tomaž Žerovnik (PK Rifnik) sta nepoboljšljiva alpinistična romantika. Rada imata področja, ki niso modna, ki dajo še nekaj več avanture, manj raziskane gore in bolj pristen stik z domačini, nevajenimi turistov. Leta 2015 sta bila nazadnje tam s prijatelji in se vrnila z bero odličnih vzponov. Tokrat sta na pot pritegnila še nekaj članov ferajna in rodila se je alpinistična odprava Chhogo 2024. Da ne prepisujem je najbolje, da si preberete odlično poročilo o lepi beri vzponov.

skupinska_slika_vrh_Skarma_Mindruk_Ri
Celotna ekipa na vrhu Skarma Mindruk Ri (6431 m)

Novo v Triglavu

Janko Oprešnik Zumba je alpinist z zelo dolgim stažem. Znan je bil po velikem številu novih smeri. Za nekaj let se je nato potuhnil sedaj pa doživlja novo pomlad. Plezanje novih smeri ga raduje bolj kot ponavljanje in tokrat si je zamislil linijo v Triglavski steni. Seveda, nov vodnik izdatno olajšuje iskanje praznih območij. Za razliko od kake druge pomembne stene naših gora, kjer bodo naslednje generacije lahko ponovno plezale marsikatero prvenstveno ob izgubi še tistih nekaj bornih informacij, ki so na voljo. V nebo vpijoč primer sta severni steni Šit in Travnika, dve izmed najbolj strmih sten naših gora pa Krnica prav tako.

Grilljantina_triglav_1_

Skratka, v soboto 10.8. sta z Žanom Keršičem (oba AK Impol Slovenska bistrica ) vstopila po Slovenski smeri do grabna kjer začne smer Durak. Raztežaj sta plezala po njem in nato zavila po svoje. Najboljši pokazatelj poteka je seveda njun vris v spodnji sliki. Pravita, da je skala z višino vse boljša in najlepši raztežaj je prav zadnji.

Dan je bil zelo lep a že moteče vroč. Kljub temu sta vztrajala do vrha. Ime smeri ni bilo težko izbrati; Grilljantina (VI+, A0/IV-V, 800 m). Plezala sta 12 ur.


Iz ferajnov
Malo sem pregledal splet in našel nekaj ne povsem običajnih vzponov, za današnji čas seveda. AO Kranj je zabeležil vzpon v Desni zajedi Rakove Špice (V+, 500 m). Matic in Hana sta zelo hvalila težje raztežaje, prav tako pa ju tudi vršni šoder ni vznejevoljil. Pred tem so plezali še Ang Phuja v Debeli peči ter v skupini Pala kjer so opravili z nekaj klasikami, vključno z Detassisom v Cimi dela Rifugio in Razom tančic (V+, 450 m) v Cimi de la Madonna. Veliko jih je bilo tudi v stenah nad Češko kočo, predvsem v Tomaževem stebru. Gašper Valjavec in Miha Zupin sta prav tako plezala nad Krnico in sicer Steber Rogljice (V/IV+, 500 m). Prostor v Bivaku 1 sta si delila še z dvema članoma AO Želežničar, ki sta naslednji dan plezala Skalaški steber v Škrlatici. Nekaj članov AK Impol (Ursula, Žan in Gorazd) je uživalo nad prijazno kočo Pellarini. Preplezali so znano lepotico, smer Deye- Peters (VII/V, 500 m) ter še eno od navrtanih smeri nad kočo. Člani AO Domžale so plezali velike klasike; Bavarsko, Hudičev steber in Direktno v Špiku. Urban Bolta in Vid Felicijan sta minuli petek in nedeljo prosto opravila z dvema legendarnima, s številnimi epi krašenima smerema,  Čopov steber (VI+) v Steni in Direktno (VI) v Štajerski Rinki.

Gašper Ravnjak, Maja Leben in Danijel Ivančič (vsi ČAO) so plezali v Vežici smer GG (V+, 390 m) in Tržaško smer v Steni (V/IV+, 450 m).
Jan Slapšak in Jakob Skvarča (oba AAO) sta plezala smer Svoboda (VII+, 250 m) v predostenju Križevnika. Kot večina sta tudi onadva pohvalila strmo smer.  Vzponov je verjetno še več a se niso pojavili niti na spletu, niti v našem nabiralniku.

Južno ostenje Mont Blanca
Utečeni navezi Luka Stražar (AAO) in Nejc Marčič je o alpinizmu jasno bolj ali manj vse. In ob vsem tem znanju se pogosto vračata v pogorje Mont Blanca. Verjetno zato, ker se tam nahaja največja koncentracija najboljših smeri na svetu. Te so povrhu vsega še sorazmerno udobno dostopne (v primerjavi s podobnimi smermi drugje po svetu). Obsežen anticiklon, ki je prihajal nad Alpe je bil zelo očiten. Izborila sta si nekaj dni stran od predragih družin in dela ter se odpeljala novi dogodivščini naproti. Tokrat v južnem ostenju Mont Blanca kjer se v nebo poganjajo oranžni stebri Freney in Brouillard. V slednjih sta vzela na piko smer Gabarrou- Long. Ime prvih plezalcev, legend (sploh prvi, ker Long se je ponesrečil leta 1992) težkega plezanja nad Chamonixom, daje zagotovilo, da gre za smer najvišje kvalitete. Najtežji, nekdaj tehnični raztežaj z oceno A2, ima oceno 7b, ostalo pa seže do 6c. Do Brouilardskega grebena nanese za 700 višinskih metrov vzpona, kar nekaj jih ostane še po grebenu do vrha Mont Blanca. Na poti navzdol sta prespala na koči Gouter in naslednji dan sestopila v Chamonix. Od tam z dvignjenim palcem nazaj do avtomobila v italijanski Val Veny.

P7200038

Rdeči steber Broulliard

Luka in Nejc nista bila prva obiskovalca te smeri med slovenskimi alpinisti. Leta 1989 jo je med pripravami za vzpon v severni steni Jannuja, prvi ponovil Tomo Česen, pozimi, sam. Razmere v Alpah so še vedno idealne za plezanje velikih smeri na najvišje alpske vrhove.
Sem medtem zasledil prvi bosanski vzpon v Walkerjevem stebru Grandess jorasses po zadnji vojni. Mlada Admir Andelić in pripravnica Neja Kadrić sta znamenito smer (ED-, VI, A0, 1200 m) preplezala z dvema bivakoma. Razmere za plezanje te smeri so letos ob velikem številu lepih dni, naravnost idealne. Večina smeri gre v plezalnikih, nekaj ledu se najde le na t.i. trikotnem snežišču in Rdečem kaminu. Zanimivo, da se ob dejstvu, da to poletje (kot rečeno) ob odličnih pogojih preko celen sezone, ni bilo v bližino Jorasses nobenega slovenskega alpinista (vsaj ne vem zanj). Ne morem, da se ne bi spraševal ali je za slovenske alpiniste npr. Walkerjev steber prelahek ali pretežak? Verjetno oboje. Tistim nekaj ta dobrih, ki ga še niso preplezali je prelahek, za večino pa pretežak (ne tehnično, predvsem mentalno). Ali samo ni dovolj kul? Je to zgolj posledica bejbisitinga s številnimi plezalnimi tabori zaradi katerih mladinci niso več sposobni se v paru  vsesti v avto in odpeljati v Alpe po kako veliko (v svojem merilu) smer, čeprav zgolj za podaljšan vikend? Simpl, kot Luka in Nejc...  Ja, saj vem in smo že obdelovali pred meseci, v slovenskem alpinizmu so sedaj »drugi časi«, ki jih tastari pač ne štekamo. Seveda bi sedaj, ko sem že začel, bil lahko še precej bolj ironičen na to temo a to spletišče ima veliko tehnično napako; ne omogoča replik, obrambe "napadene" populacije. Zato moram s tem zgolj v miru končati.

Ajd, srečno!