torek, 19. december 2023
Alpinistične novice, 19. 12. 2023
Gašper Pintar
V tokratnih alpinističnih novicah sem pregledal vzpone iz začetka zime. Snežne padavine so bile zaenkrat skopo odmerjene, vendar so kljub temu, ali pa ravno zaradi tega, plezalci uspeli najti led in predelan sneg. Kot se reče - če ne greš, ne veš. Najbolj neučakane naveze so nanizale vrsto vzponov v severnih stenah višjih leg v Julijcih.Luka Stražar in Martin Žumer sta 7. 12. plezala (SV) Raz Jalovca. Poslala sta fotografije odličnih razmer, plezanja po v strmo nalepljenem škripavcu. Mestoma je bil le-ta manj obilen in tehnične težave so porasle.
Luka Stražar v Razu Jalovca. Foto: Martin Žumer
Luka je povedal: " Za smer sva potrebovala približno 7 ur. Razmere so bile čudovito zimske. Zahteven se mi je zdel raztežaj poledenele prečke v levo v zgornjem delu smeri in seveda zadnji, najstrmejši raztežaj. Oceno bi dal nekje okrog M6."
Luka Stražar v Razu Jalovca. Foto: Martin Žumer
Dostop in sestop sta si olajšala s smučmi. Za izboljšanje stila nam sedaj ostane le še to, da nesemo smuči čez in odsmučamo z vrha.
Martin Žumer v Razu Jalovca. Foto: Luka Stražar
Bor Levičnik in Anja Petek sta dan po srečanju kategoriziranih alpinistov na Vršiču prešla od besed k dejanjem. 26. 11. sta plezala Kovinarsko smer v Veliki Mojstrovki.
Bor Levičnik v Kovinarski smeri. Foto: Anja Petek
Tisti vikend sta vladala pasji mraz in severni veter, tako da ju je 10 ur telovadenja sigurno dodobra ogrelo za podvige prihajajoče sezone.
Anja Petek v Kovinarski. Foto: Bor Levičnik
Bor pove, da je bil sneg večinoma nepredelan, oceno poda na V/M5 za to klasično smer, katere zimske vzpone, kakor raz Jalovca, verjetno štejemo na prste ene roke. Slike plezanja v puhovkah so zelo zgovorne.
Bor Levičnik v Kovinarski smeri. Foto: Anja Petek
Zelo lokalizirano so debele snežne razmere nastale malo bolj desno v Veliki Mojstrovki. Plezalo se je Smer Debelakove in Steber revežev.
Po mojih podatkih sta bila prva v Stebru revežev Martin Žumer in Lara Nikolič dne 12. 12. Martin za smer poda oceno M5+, 80°. V tej klasični smeri je po pripovedovanjih ponavljalcev razmera dovolj obilna, da se tudi ključni raztežaj pleza pretežno po snegu. Seveda to pomeni slabe novice za nameščanje varovanja ... Mislim, da sta jima v kasnejših dneh sledili še 1-2 navezi.
Lara Nikolič v Stebru revežev, Velika Mojstrovka. Foto: Martin Žumer
Še več vzponov je bila deležna Smer Debelakove, kjer sta bila po mojih podatkih prva Krištof Frelih in Luka Šturm dne 10. 12. Krištof je podal oceno na WI4, M4. Zanimiva so pripovedovanja, da za varovanje trenutno najbolj prav pridejo ledni vijaki ... Naveza iz ljubljanske Matice Uroš Grilj - Blaž Karner pa je v obilici razmere sekala ovinke in splezala direktnejšo varianto v zgornjem delu, ki ne prispeva k težavnosti, prinese pa še več plezanja.
O dobrih razmerah, takoj po prvem sneženju to zimo, so poročali tudi v smeri Severni slap v severni steni Stenarja. Le-te so odkrili Nejc Marčič, Luka Šturm in Mikhail Fomin. Prvi vzpon te smeri je bil sicer opravljen 10. marca 1990. To dobro kaže na nepredvidljivost razmer. Toliko o tem za naslednjič ko boste v dvomih, iti ali ne.
Splezane so bile še druge smeri v območju Vršiča, morda v manj obilnih snežnih razmerah, a zato tehnično zahtevnejše. 25. 11. sta v smeri Riba v severni steni Nad šitom glave plezala Martin Žumer in Krištof Frelih, v danih razmerah ocena M6. Isti dan je močna naveza Nejc Marčič, Luka Lindič in Mikhail Fomin preplezala Trmaste kamine v isti steni. 12. 12. je Matija Volontar sam opravil s Kaminsko smerjo v Mali Mojstrovki.
Malo nižje je Andraž Avbelj v prednji glavi Goličice 9. decembra opravil še prvi zimski vzpon (po opremljanju in prvem prostem vzponu) v svoji smeri Kali (VI+/V, 250 m), ki ji je v danih razmerah pripel številko M7.
Iz področij vzhodneje od Julijcev sem uspel izvedeti manj novic. Štajerski in savinjski plezalci so šli preverit nabrušenost svojih orodij v stene Raduhe. Matej Balažic je s soplezalcem ponovil Zagorčevo smer, Marko Volk in Žiga Rojs pa Kamin v Durcah.
Marko Volk in Žiga Rojs sta opravila tudi vzpon v Logarski dolini, in sicer varianto Nemške grape z Marjetico v severni steni Ojstrice. Poslane slike pričajo o vsaj nekaj zabave z dobro razmero, v siceršnji realnosti gaženja po svežem snegu in praskanja po skalah.
Zahodneje v KSA pa so 26. 11. Matic Jezeršek, Peter Sodja in Luka Murn splezali Belačev steber (IV+/III, 160m) v Kalški gori. Plezali so praktično po goli skali, ob nizkih temperaturah pa za plezanje postanejo zanimive tudi trave. V stenah Kalške gore se sicer večkrat delajo razmere, vendar v tej zimi še ni snežilo dovolj nizko.
Tujina
Spletni kanali so v začetku zime začeli javljati novice o dobrih razmerah v Dolomitih; plezale so se nove smeri, ponavljale težke, strme, od razmer odvisne smeri ...
Tadej Krišelj se je podal v lov za ledom v Dolomitih. Objavljam njegovo poročilo v celoti:
"Zdravo, 21. 11. sva z Georgom Fiegerjem plezala v severozahodni steni Sass Pordoia smer Eywa WI6, M, 570m.
Ledna smer Ewya, Sass Pordoi. Foto: Tadej Krišelj
Namig o tej smeri je dobil Georg od avtorjev, tako da izvirnosti pri izbiri cilja nisva pokazala. Sicer pa pri takem številu lokalnih plezalcev (tudi poklicnih) ni za pričakovati, da bi taka smer počakala na nekoga, ki živi 4 ure stran.
Tadej Krišelj v Ewya, Sass Pordoi. Foto: Georg Fieger
Nizke temperature v novembru so poskrbele za nastanek številnih slapov v Dolomitih, majhna količina snega pa je omogočila enostavne dostope in sestope.
Smer je sestavljena iz dveh delov, vmes je polica, po kateri lahko sestopiš.
Začetek je levo od očitne ledne linije. Po treh raztežajih mešanega plezanja se priključiš v sistem ledu in snega. Plezanje je odlično, uživaško in varno. Kjer zmanjka snega, ti je na voljo odlična dolomitska skala z vsemi značilnostmi, zaradi katerih so nam Dolomiti pri srcu.
Georg Fieger v Ewya, Sass Pordoi. Foto: Tadej Krišelj
Zgornji del smeri je lažji in skoraj izključno poteka po vodnem ledu.
Sestopila sva peš na prelaz Pordoi.
Italijanska naveza je par dni za avtorjema splezala direktni vstop v smer, enkrat po najinem vzponu so se vrnili in navrtali sidrišča svoje variante. Razvila se je zanimiva debata (online seveda) o pristopu k plezanju takih smeri.
Sicer je pa eden od avtorjev rekel, da sva prva ponovila smer v celoti. Tako da nisva prva, sva pa srečna ..."
Za še en težak vzpon v tujini je poskrbel Luka Lindič, ki je v navezi z Jonom Braceyem in Fanny Schmutz 16. 12. v zahodni steni Aiguille du Blaitiere splezal novo (kombinacijo) obstoječih smeri, ki se sicer plezajo v suhem, toplejšem obdobju. Ali so v teh smereh prvi plezali pozimi, mi žal ni znano.
Luka Lindič v kombinaciji na Aiguille du Blaitiere. Foto: Jon Bracey
Luka poroča, da so "po direktnem vstopu nadaljevali v območju smeri Parat - Seigneur, potem pa našli direktno povezavo do izstopnih zajed smeri Ghilini. Zaključili so na stolpu, kjer se konča smer Fidel Fiasco, po kateri so tudi sestopili v spustu po vrvi."
Luka Lindič v kombinaciji na Aiguille du Blaitiere. Foto: Jon Bracey
"Ocena je verjetno okoli zgornje šestice v ledu in kombiniranem terenu. Plezanje je bilo bolj naporno za glavo kot za bicepse - dobre razmere za plezat in malo manj za varovat."
Luka Lindič v zahodni steni Aiguille du Blaitiere. Foto: Chris Ogier
Zahodna stena Aiguille du Blaitiere gleda na srednjo postajo gondole na Aiguille du Midi in je dobro vidna iz Chamonixa. Je popularen cilj poleti, prosto oz. drytooling plezanje v taki steni v zimskih razmerah pa nabor izzivalcev sigurno precej skrči. To ni bila edina nova smer, splezana nad Chamonixom v zadnjem obdobju - razmere so!
Številčna slovenska zasedba (16 plezalcev) je na začetku decembra plezala v poljsko-slovaških Tatrah. Poročila o vzponih iz tabora še pričakujemo in bodo samostojna novica. Slovenska ekipa je dobro izvozila navdušenje nad našo zimo, saj sta v zadnjem vikendu pri nas gostovala dva slovaška plezalca, ki sta pobrala smetano najbolj uživaškega plezanja - Smer Debelakove in Steber revežev.
Toliko zaenkrat iz začetka letošnje zime za slovenske alpiniste. Nedvomno sem spregledal kakšen lep vzpon - naj akterji ne zamerijo. V prihodnje bomo veseli poročil o vaših vzponih, predlogov, popravkov in pripomb na elektronski naslov an@pzs.si. Hvala vsem, ki ste sodelovali pri tej izdaji in čestitke za vaše vzpone. Hvala tudi vsem, ki ste posredovali fotografije.
Ob otoplitvi previdnost pri odpravljanju v hribe ne bo odveč - razmislite o plazovni nevarnosti. Naj bo zimska sezona varna in dogodivščin polna!