torek, 15. april 2025
Alpinistične novice 15.04.2025

Tomaž Jakofčič
Dva tedna od zadnjih novic sta minila v večinoma lepem vremenu. Kljub temu novic ni toliko kot bi človek pričakoval.

Marko Volk in Klavdija Potočnik sta prešaltala na kopno skalo in preplezala novo smer v južnem grebenu Klemenče peči. S tem sta še dodala k veliki ponudbi uživaških, srednje težkih smeri v mali gori. Zajeda Zelenega kačona je visoka 80 metrov, dva raztežaja. Dostopa je za pet minut, skala odlična, potrebnih je nekaj metuljev. Zraven sta Marko in Samo Supin preplezala še eno, raztežaj visoko smer Skrito v raju (6c).
Benet
Zamejski Slovenec Roman Benet, njegova žena Nives Meroi in Slovak Peter Hamor, so odšli v Nepalsko Himalajo. Njihov cilj je nova smer v alpskem slogu na 7590 metrov visok Yalung, sosednji (stranski) vrh bolj znanega Kangbačna (7902 m). Kolikor vem sta prvi vzpon nanj opravila Metod Humar in Ljubo Juvan tekom odprave na Kangbačen leta 1965. Seveda, tega skoraj nihče več ne ve. Tuji mediji povzemajo novico o odpravi znamenite »seniorske« naveze (vsi trije so nad 60 let) a nihče ne omenja zgodovine. Po drugi strani pa smo bili Slovenci verjetno svetovni prvaki v pomanjkljivem poročanju o odličnih himalajskih vzponih v alpinistični (predvsem zahodni) svet in si tovrstno ignoranco skorajda zaslužimo.
Roman Benet je res neverjeten. Po vseh zdravstvenih težavah, ki jih prestal in v spoštljivih letih za takšne štrapace, ne popušča. Kot sem nekoč že zapisal, če je komu težko ob svojih zdravstvenih težavah, naj v roke vzame knjigo Nives Meroi: Ne pustim te čakati, pa bo morda začel gledati na svoje težav drugače!
Alpe
V Alpah je bila v obdobju lepega vremena prava norišnica. Vse velike alpske stene so bile močno oblegane in v fenomenalnih razmerah. Verjetno rekordno število dnevnih vzponov preko navečjih alpinističnih klasik na svetu.. Zasledil sem tudi naveze iz nekdanje skupne države. Heckmajerjevo smer v Eigerju je preplezala hrvaška naveza ter trojna bosansko srbska, kolikor vem. Vsi z enim bivakom, tik pred Prečnico Bogov. Slovenski alpinisti do severne stene Eigerja niso prišli, verjetno, ker tja ni bilo organiziranega nobenega tabora!? Pa še ful manj vožnje je do Begunjščice!
V velikih alpskih stenah je bilo tudi nekaj izvenserijskih vzponov. Opazil sem avstrijsko navezo, ki je Eiger preplezala v enem dnevu iz Innsbrucka in nazaj. Pri tem je bilo seveda še največ vožnje. Odlične razmere sta izkoristila tudi dva izmed trenutno najboljših alpinistov na svetu, Francoza Benjamin Vedrines in Leo Billon. Preplezala sta Tri zadnje probleme v enem tednu. Za Heckmaierjevo smer v Eigerju sta potrebovala 4 ure in 10 min, za Schmidta v Matterhornu 5 ur in 10 min ter za Colton- Mac v Jorasses 4 ure in 20 minut. Vedrines je celotno povezavo opravil brez motornega transporta, zgolj s pomočjo smuči, padala in kolesa. Kot sta dejala sama, je bil ta izlet v primerjavi z lansko povezavo treh najtežjih smeri v istih stenah, bolj »uživaško druženje s prijateljem«. Odlična serija, res pa to ni pristanek na Luni saj so podobne stvari bile zelo popularne že v osemdesetih leti prejšnjega stoletja, sploh med generacijo francoskih alpinističnih superzvezdikov (Berhault, Profit, Escoffier, Gabbarou....). Christophe Proffit je npr. povezal vse tri "probleme" v pičlih 24 urah. S tem, da ga je od ene do druge stene vozil helikopter. Preden ob besedi helikopter začnete kričati "buuu", seštejte kaj vse je preplezal v 24 urah...! Vse tri omenjene stene je v dobrem tednu povezal tudi Tomo Česen le, da je v Jorasses preplezal "zgolj" Mrtvaški prt. Slavc Svetićić je poleti 1984 za povezavo v šestih dneh, v Jorasses izbral Walkerja.
Brez velikih težav lahko presodimo koliko je alpinizem napredoval v zadnjih 40 letih. Ene par centimetlov....!?
Srečno!
Tomaž Jakofčič