Novice
torek, 14. april 2020
Objavljamo priporočila Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS - ZŠZ) v povezavi s plačilom najemnin za uporabo športnih objektov v času epidemije novega koronavirusa.
ponedeljek, 13. april 2020
Čopov steber v zimi 1968 je bil veliki finale Triglavske stene in uvod v glasbo sten vseh gorstev sveta. Danes tri prvenstvene smeri na tretji Zemljin pol (Makalu-Everest-Lotse) nosijo slovenska imena. V domačih stenah pa bo legendarni Čopov steber večno pripovedoval zgodbo o požrtvovalnosti, tovarištvu in vzdržljivosti svojih prvopristopnikov: Staneta Belaka - Šraufa, Aleša Kunaverja in Antona Sazonova - Tonača. Film iz arhiva Aleša Kunaverja in prijateljev na ogled postavlja Youtube kanal Plezarna.
nedelja, 12. april 2020
Dokumentarni film Tone, javi se! v režiji Boštjana Slatenška in v produkciji FilRouge, ki opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje, si lahko ogledate v arhivu TV Slovenija. Film spremlja Škarjevo pot od jugoslovanske odprave na Everest leta 1979 do odprave na Kangbačen leta 2007 ter odpira tako bridka in tragična kot tudi zmagoslavna poglavja njegovega odpravarskega življenja in zgodovine slovenskega alpinizma.
četrtek, 9. april 2020
Ukrepe je možno koristiti tudi za društva in samozaposlene v športu, zato si preberite možnosti, ki so vam na voljo. Zakon bo predvidoma začel veljati 11. aprila 2020, nekatere ukrepe pa bo možno uveljavljati za nazaj, do 13. marca 2020.
četrtek, 9. april 2020
Medved je dokaj pogost obiskovalec alpskega sveta, zato srečanj s kosmatincem v naših gorah ne moremo izključiti. Da ne bodo neprijetna in nevarna, je Združenje planinskih organizacij alpskega loka (CAA) izdalo posebno zgibanko z naslovom Planinarjenje in pohodništvo na območjih, kjer živijo medvedi.
četrtek, 9. april 2020
Avtobiografsko delo Joža Miheliča Vprašaj goro je nov slavospev bohinjskim goram, ki ga odlikujeta izbrušen slog in ljubezen do gora, po katerem slovijo tudi dela njegovega brata Tineta Miheliča. O Vršacu nad Zadnjico oz. njegovi steni je Joža vzneseno zapisal, da je bila ljubezen na prvi pogled, stena njegovega življenja, pravljični začarani grad. S čim ga je tako uročil, da se je vnovič in zopet in znova vračal v njegovo nedrje, slikovito popiše v poglavju Vprašaj goro, ki je tudi dalo naslov knjigi.
sreda, 8. april 2020
Vabljeni na spletno predavanje mlade alpinistke Marije Jeglič iz AO PD Ljubljana Matica, članice SMAR in najuspešnejše slovenske alpinistke leta 2018. V četrtek, 9. aprila 2020, ob 20. uri.
sreda, 8. april 2020
Urban Ažman ali Urbi, kot ga kličejo prijatelji, je bil v letih 2000 in 2001 izbran za najperspektivnejšega slovenskega alpinista in 2001 nominiran za najboljšega alpinista. Z alpinizmom se je začel ukvarjati kot štirinajstletnik leta 1990 in bil v desetletju na devetih odpravah ter preplezal več kot trideset prvenstvenih smeri v Alpah, Pamirju, Andih in Himalaji.
nedelja, 5. april 2020
Iskrivi in dobrodušni devetdesetletnik Rado Kočevar pripoveduje, kako so ga pred skoraj petinsedemdesetimi leti tako očarale gore, da je postal eden najboljših alpinistov svojega časa, ki s svojim nekajletnim intenzivnim delovanjem, velikimi plezalnimi uspehi in potem nenadnim zatonom predstavlja svojevrsten fenomen v zgodovini slovenskega alpinizma.
petek, 3. april 2020
Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Kako daleč lahko gremo, preden bo prepozno, preden povratek ne bo več možen, ne bo več varen? Kdaj se obrniti in kdaj ne? Vladimir Habjan se pogosto sprašuje, kje so meje varnosti v gorah. Kdor to ve, je umetnik in zmagovalec. Ko si nekje doma v fotelju, je lahko biti pameten. Tako začenja tudi kratko zgodbo Čez rob, ki je dala naslov knjigi z istim naslovom, v kateri predstavlja zahtevno prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev.